Pradinis - Realm juridical | Spausdinti Pradinis - Sostines teise | Spausdinti LT EN RU

Hipoteka

HIPOTEKA – tai esamo ar būsimo skolininko įsipareigojimo įvykdymą užtikrinantis nekilnojamojo daikto įkeitimas, kai įkeistas daiktas neperduodamas kreditoriui. Nekilnojamojo daikto įkeitimo sandoris įforminamas hipotekos lakštu ir kartu yra prašymas įregistruoti hipoteką Hipotekos regsitre. 

Vadovaujančioji hipotekos registro tvarkymo įstaiga yra Teisingumo ministerija. Hipotekos registro tvarkymo įstaigos yra: vietinių hipotekos registrų - apylinkės teismų hipotekos skyriai ir Centrinė hipotekos įstaiga.
Asmuo, norėdamas įregistruoti hipoteką turi kreiptis į Valstybinį Registrų centrą dėl nuosavybės patvirtinančio dokumento išdavimo. Šį dokumentą o taip pat kitus reikalingus dokumentus pateikia notarui (juridinio asmens pateikia registracijos dokumentus ir banko pažymą apie finansinius duomenis). Notaras paruošia ir patvirtina hipotekos sutartį.

Gavųs notaro parengtus ir patvirtintus dokumentus, apmokėjęs raštinės rinkliavą už hipotekos registravimą (fizinis asmuo - 50 litų, juridinis asmuo - 100 litų), asmuo kreipiasi į nekilnojamojo turto buvimo vietos hipotekos skyrių. Hipotekos skyrius, gavęs reikiamus dokumentus, juos užregistruoja, atlieka formalų lakšto patikrinimą(ar lakštas patvirtintas notaro, ar visi lakšto laukai yra užpildyti ar pridėti visi reikalingi dokumentai) bei duomenis įrašo į hipotekos registrą ir ne vėliau kaip per 24 valandas perduoda centriniam hipotekos registrui. Hipoteka įsigalioja nuo jos įregistravimo centriniame hipotekos registre momento.

Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas įregistruotas hipotekos lakštas kartu su pridėtais dokumentais ir pažymėjimu apie hipotekos įregistravimą išsiunčiami hipotekos kreditoriui.

Hipoteka, neįregistruota hipotekos registre, negalioja.
© 2019. UAB Realm Juridical. Adresas: Laisvės pr. 115A, Vilnius. Įmonės kodas: 302046565. Ats. sąskaitos Nr.: LT06 4010 0424 0215 3185. Bankas: AB Luminor;  Tel.: +370 5 2134813. Mob.tel.: + 370 690 80000,                  El. paštas: admin@juridical.lt; www.juridical.lt
sprendimas lexita.lt